Bekir Pakdemirli: Geçen yıl 11 ayda tarım ve besin eserleri ihracatı yüzde 4,3 arttı

Haber

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çevrim içi katıldığı “Tarım Müşavirleri ile Türkiye İhracatçılar Meclisi Tanışma ve İstişare Toplantısı”da, 2020’nin tüm dünya için sıkıntı bir yıl olduğunu, yaşanan salgın sürecinde daha evvel görülmeyen görüntülerle karşılaşıldığını söyledi.

Bu periyotta aldıkları “101 tedbir” sayesinde Türkiye’nin besin arzıyla ilgili sorun yaşamadığına işaret eden Pakdemirli, ziraî üretimin kesintisiz devamını sağladıklarını hatırlattı.

“TARIM KESİMİ BÜYÜMEYE DEVAM ETTİ”

Pakdemirli, besin tedarik ve lojistik zincirlerinin hakikat yönlendirilmesiyle Avrupa’da ve ABD’de görülen market görünümleriyle Türkiye’de karşılaşılmadığına dikkati çekerek, “Geçen yıl salgına karşın tarım dalı, bitkisel üretimden hayvancılığa, ziraî hasıladan ihracata kadar her alanda büyümeye ve gelişmeye devam etti.” dedi.

Son bir yılda toplam bitkisel üretim ölçüsünün 7 milyon ton ek artışla 124 milyon tonu aştığına ve “Cumhuriyet tarihi rekoru”nun kırıldığına işaret eden Pakdemirli, hayvan varlığında da son bir yılda çok önemli artışlar yaşandığını bildirdi.

Pakdemirli, tüm bu üretim artışlarının ardında Türkiye’nin ürettiği kaliteli eserlerin dünya pazarlarına sunulma potansiyeli olduğunu lisana getirerek şöyle devam etti:

“TARIMSAL HASILAMIZ SON 2 YILDA YÜZDE 47 ARTTI”

“Tarımsal üretimdeki bu artışın yansımasını, büyüme ve hasıla sayılarında net olarak görüyoruz. Tarım, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile son 2.5 yılda tüm çeyreklerde büyüme gösterdi. 2020 yılı birinci 3 çeyrek ortalamasında ise yüzde 5,3 üzere değerli bir büyüme sayısına ulaşarak ekonomimize katkı sağlamaya devam etti. Ziraî hasılamız son 2 yılda yüzde 47 artışla 277 milyar 5 milyon liraya ulaştı.”

“GLOBAL PAZARLAR TÜRK GİRİŞİMCİLERİ BEKLİYOR”

Dünya’daki 19 trilyon dolarlık toplam ticaret hacminin, 1 trilyon 500 milyar dolarlık kısmını tarım ve besin ticaretinin oluşturduğuna dikkati çeken Pakdemirli, son 18 yılda küresel toplam mal dış ticareti yüzde 205 artarken, tarım ve besin dış ticaretinin yüzde 229 yükseldiğini tabir etti.

Pakdemirli, dünyada tarım bölümü ticaretinin büyük bir büyüme potansiyeli olduğunu belirterek, “Dolayısıyla, küresel pazarlar Türk girişimcileri bekliyor. Bu manada, ülkemiz, coğrafik pozisyon açısından büyük bir avantaja sahip.” diye konuştu.

Türkiye’nin, tarım ve besin eserleri ihracatında son 18 yılda büyük bir gelişme gösterdiğine işaret eden Pakdemirli, ziraî ihracatın 5 kat artışla 3 milyar 700 milyon dolardan 18 milyar dolara çıktığını söyledi.

Pakdemirli, 193 ülkeye 1827 çeşit tarım eseri ihraç ettiklerini belirterek, “2020 yılı birinci 11 ayında salgına karşın tarım ve besin eserleri ihracatımızı bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 4,3 artırdık. 16 milyar 900 milyon dolar tarım ve besin eserleri ihracatı yaptık ve 5 milyar dolar dış ticaret fazlası verdik.” tabirlerini kullandı.

“4.8 MİLYAR DOLARLIK BİTKİSEL ESER İHRACATI YAPILDI”

Bitkisel eser ihracatının geçen yılın 11 ayında, bir evvelki yılın birebir devrine nazaran kıymet olarak yüzde 7 artış gösterdiğini lisana getiren Pakdemirli, sebzelerde yüzde 12, meyvelerde ise yüzde 8 artışla toplam 4.8 milyar dolarlık ihracat yapıldığı bilgisini verdi.

Pakdemirli, hayvan ve hayvansal eser dış ticaretinde 2018’den itibaren arz talep istikrarını gözeterek, canlı hayvan ve hayvansal eserlerin üretimine, ihracatına ve ithalatına yönelik planlanmalar yaptıklarını söz ederek, “Tüm bu yapılan çalışmaların sonucunda canlı hayvan ve hayvansal eser dış ticaretinde 2019 yılında 585 milyon dolar, 2020 yılının birinci 11 ayında ise 712 milyon 200 bin dolar dış ticaret fazlası verdik.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir