Bosna Hersek’in başörtülü birinci bakanı: İdarelerde daha fazla bayan olmalı

Haber

Bosna Hersek’teki 10 kantondan biri olan Saraybosna Kantonu’nda yeni hükümetin 5 Ocak’ta güvenoyu almasının akabinde ülkenin birinci başörtülü bakanı Hota Muminovic açıklamalarda bulundu.

İngilizce öğretmeni olan ve ülkenin en esaslı okullarından Birinci Boşnak Lisesi’nde müdürlük yapan Hota Muminovic, hayatı boyunca eğitimin içinde olduğunu belirterek, “Eğitim hem öğrenci hem de toplum için en değerli olgudur. Eğitimdeki problemlerin kaliteli bir liderliğin eksikliğinden kaynaklandığı kanaatindeyim.” sözlerini kullandı.

SALGININ EĞİTİME TESİRİ

Koronavirüs salgınının eğitimdeki tesirine de değinen Hota Muminovic, koronavirüse karşı aşılama çalışmalarının başladığı ülkelerde salgının tesirini kaybedebileceğini lakin Bosna Hersek halkının “henüz çıkışı göremediğini” söyledi.

Hota Muminovic, Saraybosna Kantonu’ndaki okullarda yüz yüze eğitime ne vakit yine başlanacağına, Sağlık Bakanlığı ile yapacakları uyum toplantısından sonra karar vereceklerini tabir etti.

“YÖNETİMLERDE DAHA FAZLA BAYAN OLMALI”

Hota Muminovic, ülkesinde bayanların idarelerdeki temsiline de değinerek, “Mevcut kanton hükümetinde dört bayan var ve bu bir rekor. İdarelerde daha fazla bayan olmalı. Bayanların karar alma ve siyaset üretme süreçlerinde daha fazla iştirak göstermesini teşvik etmede toplum olarak şimdi yolun başındayız.” dedi.

Bu noktada bayanların da kendilerine güvenmeleri ve art planda kalmamaları gerektiğini vurgulayan Hota Muminovic, “Eğer bayanlar kenarda durur ya da azınlığın sesi olursa siyasete bayanların iştirakinin hissedilmeyeceğinden kaygı ediyorum.” sözlerini kullandı.

“ÖĞRETMENLER YENİ SİSTEM GELİŞTİRDİ”

Tekrar yüz yüze eğitime geçmenin kademeli bir halde yapılabileceğini lisana getiren Hota Muminovic, çevrimiçi eğitim modelini “zorunlu bir kötülük” olarak nitelendirdi.

Hota Muminovic, salgının yayılmasını engellemek gayesiyle eğitimin meskene taşındığını belirterek, “Çevrim içi dersler bilgilendirmeyi teşvik ettiği üzere bu süreçte öğretmenler de yeni yollar geliştirdi. Salgının bir öteki kahramanları da öğretmen ve öğrenciler oldu.” dedi.

“YENİ, CANLI VE İLGİ CAZİBELİ MÜFREDAT OLUŞTURACAĞIZ”

Bakan Hota Muminovic, yüz yüze yapılan dersin yerini hiçbir şeyin tutamayacağının altını çizerek, salgın devrinde eğitimin aksamaması ismine atılacak tek adımın çevrim içi eğitim olduğunu söz etti.

Çevrim içi eğitimle meydana gelen boşlukların ise lakin vakitle telafi edilebileceğini lisana getiren Hota Muminovic, “Eğitimde temel değişiklikler oldu. Çocuk gelişimi, öğretmen-öğrenci bağlarında değişimler yaşandı. Bunların hepsini saptayıp ona nazaran hareket edeceğiz. Fakat şimdiki maksadımız, hayat kurtarmak.” dedi.

Hota Muminovic, salgının bitmesiyle atılacak birinci adımın kaliteli eğitim programları oluşturmak olduğunu vurgulayarak, “Eğitimde ıslahatlar sınıftan başlar. Birinci olarak öğretmenlerimizin profesyonelliğini güçlendireceğiz. Çünkü onlar eğitimin odak noktasıdır. Buna paralel olarak da değişen dünya nizamına ayak uydurarak yeni, canlı ve ilgi alımlı müfredat oluşturacağız.” diye konuştu.

NAİDA HOTA MUMİNOVİC KİMDİR

Bosna Hersek’in başşehri Saraybosna’da 1981’de dünyaya gelen Naida Hota Muminovic, ilkokula burada başlamasına karşın Bosna’daki savaş nedeniyle bir mühlet Avusturya’da göçmen olarak kaldı.

Savaşın akabinde 1996’da Saraybosna’ya dönen Hota Muminovic, Birinci Boşnak Lisesi’nden dereceyle mezun oldu.

Saraybosna Üniversitesinde eş vakitli olarak İngiliz Lisanı ve Edebiyatı ile Hukuk eğitimi alan Hota Muminovic, üniversiteden mezun olduktan sonra İngilizce öğretmeni olarak çalıştı.

Evli ve iki çocuğu bulunan Hota Muminovic, 2015’ten beri mezunu olduğu ve öğretmen olarak da çalıştığı Birinci Boşnak Lisesinin müdürlüğünü yapıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir