Karadeniz’den en çok hamsi ihracatı Almanya’ya yapıldı

Haber

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) İdare Heyeti Lider Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Trabzon’dan geçen yıl 334 ton hamsi ihracatı yapıldığını açıkladı.

Bu periyottaki ihracattan 499 bin 662 dolar gelir elde edildiğini kaydeden Gürdoğan, kentten Almanya, Ukrayna ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) hamsi satıldığını söyledi.

“İHRACATTA BAŞKAN ALMANYA”

Trabzon’dan hamsi ihracatında Almanya’nın önder olduğunu belirten Gürdoğan, “Kentten Almanya’ya geçen yıl 386 bin 740 dolarlık hamsi ihraç edildi. Ayrıyeten evvelki yıldan farklı olarak Ukrayna’ya da hamsi satıldı. Böylelikle, Trabzon’dan Almanya’nın yanı sıra Ukrayna’ya 108 bin 897 dolarlık, KKTC’ye de 4 bin 25 dolarlık hamsi ihraç edildi.” dedi.

KARADENİZ’E KIYISI OLAN UKRAYNA DA LİSTEDE

Hamsi ihracatında avlanmanın değerine de dikkat çeken Gürdoğan, “Karadeniz’e kıyısı bulunan Ukrayna’nın da 108 bin dolarlık hamsi alması epeyce dikkat çeken bir öge. Bu da hamsi avının ve hamsi göçünün zamanlamasının ne kadar değerli olduğunun göstergesi. Ukrayna’nın da ihracat yapması bu bahiste kendi kıyılarını korumak için göstermiş olduğu çabayı da tanım ediyor. Şu anda dönemsel olarak hamsiye, avlanırken boyutlarından ötürü kısıtlama geldi. Denizlerdeki yaşayan canlıları gelecek kuşaklara aktarabilmek ismine avlanmada bilimsel çalışmalara paha vermek ve şuurlu avlanma yapmak gerekiyor. İhracattan daha değerli olan aslında hamsinin geleceğini düşünmek. Zira hamsi besin zincirinde tabanı oluşturuyor. Hamsinin yok olması yahut denizde stoklarının azalması bütün dengeyi bozar.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir