Sakarya’da lahana çiftçinin yüzünü güldürdü

Haber

Sakarya’nın Kaynarca ilçesinde ikinci eser olarak ekilen lahana, bu dönem çiftçilere beklentilerinin üzerinde bir ek yarar sağladı.

LAHANA BORSASI VAR

Çiftçiler, yetiştirdikleri lahanaları sökerek traktörlerle getirdikleri “lahana borsası” ismi verilen meydanda satışa sunuyor.

Mahsulün evvelce talebe nazaran çiftçilerin belirlediği fiyatı, şimdilerde Kaynarca Zerzevat Üreticileri Birliği tarafından tespit ediliyor.

100 ÇİFTÇİ LAHANA ÜRETİYOR

Kaynarca Ziraat Odası Lideri İbrahim Çakar, ilçede 7 mahallede yaklaşık 100 çiftçi tarafından lahana üretimi yapıldığını söyledi.

“LAHANAMIZIN KALİTESİ YÜKSEK”

Çakar, Kaynarca lahanasının hudutlu ölçüde yetiştirildiğini lisana getirerek, “Kaynarca lahanası, Türkiye genelinde tanınan en hoş lahana olarak bilinir. Toprağın yapısından kaynaklı bir lezzet farkı var. Hayvan gübresi harici kimyasal gübrelerden kullanılmaz, ilaçlamayı da en az düzeyde tutarız. O yüzden lahanamızın kalitesi de çok yüksektir.” diye konuştu.

İSTANBUL’A GÖNDERİLİYOR

Çakar, başta İstanbul olmak üzere yakın vilayetlere lahana gönderildiğini tabir ederek, “Fiyat belirlemesini Zerzevat Üreticileri Birliğimiz yapıyor. Birlik liderimiz bu hususta fiyatları ayarlamaya çalışıyor, biz de elimizden geldiği kadar dayanak veriyoruz. Bu yıl üretim ve fiyatlar hayli hoş, çiftçimiz şad. Lahana ikinci ekim olduğu için kış döneminde çiftçilerimize ekstra gelir kapısı oluyor. Şu anda tanesi 6 lira civarında satılıyor.” dedi.

“ARACI OLMAYINCA HEM ÇİFTÇİ HEM DE VATANDAŞ KAZANIYOR”

Kaynarca Zerzevat Üreticileri Birliği Lideri Tuncay Yıldız da Birliğin öncelikli maksadının aracıları ortadan kaldırmak olduğunu söyledi.

Satışların devam ettiğini lisana getiren Yıldız, şunları kaydetti:

“Sadece lahana değil, geçen sene kırmızı lahanaya, bu yıl karnabahara da başladık. Çeşitlerimizi çoğaltıyoruz. Şu an eserlerimizi anlaştığımız yerlere Bursa, Ankara, İstanbul hallerine gönderebiliyoruz. Birlik açısından bir kasvetimiz yok. Şu an karnabaharımızı, lahanamızı, kırmızı lahanamızı kendimiz pazarlayabiliyoruz. Aracıları kaldırdıktan sonra malımızı tüketiciye direkt kendimiz daha uygun fiyata verebiliyoruz. Hem bizim açımızdan hem de çiftçi için çıkarlı oluyor. İstanbul, Ankara, Bursa hallerine gidip vatandaşa direkt malımızı ulaştırabilmek için marketlerle, yemekhanelerle mutabakat yaptık. Aracı olmayınca hem çiftçi hem de vatandaş kazanıyor.”

Yıldız, hava kaidelerine bağlı olarak lahana fiyatının değişiklik gösterdiğine işaret ederek, “Şu an tane fiyatı 4 ile 6 lira aralığında. Hafta sonları vatandaşlarımız meskeninde oluyor, biz tarlamızda çalışarak üretime devam ediyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir