Türkiye’den 7.6 milyon dolarlık pul biber ihracatı

Haber

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) datalarına nazaran, Türkiye’den 2019 yılında 5 milyon 876 bin dolarlık pul biber ihracatı yapıldı. 2020 yılında ise ihracat, bir evvelki yılın sayılarını yüzde 30 aşarak 7 milyon 637 bin dolar oldu.

TÜRKİYE’DEN 107 ÜLKEYE PUL BİBER GİTTİ

Almanya, Suudi Arabistan, İngiltere, Hollanda, Fransa, İsveç, Kanada, İtalya, ABD, Hollanda, Kamerun, Macaristan Ekvator Ginesi, Tanzanya, Estonya, Kongo, Papua Yeni Gine, Vietnam, Etiyopya, Kostarika, Gabon ve Romanya’nın da ortasında olduğu 107 ülkeye geçen yıl 2 bin 571 ton pul biber satıldı.

Pul biber ihracatında birinci sırayı 755 tonla Almanya aldı. Bu ülkeyi 477 tonla Suudi Arabistan ve 220 tonla İngiltere izledi.

“BU ACININ LEZZETİNİ ALANLAR BİR DAHA BIRAKAMAYACAKLAR”

Şanlıurfa Ticaret Borsası Meclis Lideri İsa Kızıldemir, pul biber ihracat sayılarının yüksek olmasının, isotun anavatanı Şanlıurfalılar açısından sevindirici olduğunu belirtti.

Salgın periyoduna karşın üreticilerin tarlalarından ayrılmadığını ve başka tarım eserlerinde olduğu üzere biberde de bereketli bir dönem geçirdiklerini aktaran Kızıldemir, “İhracat sayılarının artması bizim için sevindirici bir gelişme. Dünya yeni yeni bu lezzetin farkına varıyor. O denli ümit ediyorum ki bu acının lezzetini alanlar bir daha bırakamayacaklar ve her yıl artan bir ihracatla karşılaşacağız.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir